Téli hajápolás…
Hajápolás, ha jön a tél…
Lassan beköszönt a tél, jön a hideg idő és a réteges öltözködés tényleges időszaka. Ebben az évszakban máshogyan kell gondoskodnunk magunkról, mint például nyáron tennénk. Sokan hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni bőrünk és hajunk általános ápolását és ezáltal egészségét is ezalatt az időintervallum alatt. Pedig nem csak az Ünnepek alkalmán fontos ám az a csillogás!
Télen nagyon sok veszély fenyegeti bőrünk és hajunk egészségét egyaránt, melyektől óvnunk kell őket! Az fejbőrünk (és akár az arcbőrünk is) képes a fokozottabb faggyútermelésre a védekezés érdekében, ám ez sokszor nem elég a hideg idők átvészelésére. A csökkenő hőmérséklet sem segít nekünk, hiszen hatására a fejbőrünkben lévő hajszálerek összehúzódnak, ennek okául pedig sokkal kevesebb tápanyaghoz és oxigénhez juthat a hajunk, mely a szerkezet töredezéséhez, rosszabb esetben pedig hajhulláshoz is vezethet.
Nade hogyan is akadályozhatjuk ezt meg? Mit tehetünk a segítségért kiáltó hajszálaink érdekében?
Jaj, ne, a frizurám! – Avagy azok a fránya sapkák
A hidegben az egyik legfontosabb dolog a megfelelő és réteges öltözködés. Védjük lábainkat, felsőtestünket, nyakunkat és karjainkat…, de mi a helyzet a fejünkkel? Sokan úgy vélik, nem származhat bajuk abból, ha a sapkát kihagyják a „fontos öltözékek télen” listájáról. Az indok egyszerű: gyorsabban zsírosodik tőle a fejbőr és a haj, ez pedig „elrontja” a frizurát, mellesleg gyakrabban kell hajat mosni miatta. Vitathatatlan, ez tényleg, így van, viszont mégis többet ártunk azzal, ha nem viseljük, minta viselnénk.
A téli idő egyáltalán nem kedvez a hajhagymáknak és a fejbőrnek. Ugyanúgy megfázhatunk a testünk ezen részén, mintha a nem megfelelő lábbelivel csatangoltunk volna bele a hóba. Emellett pedig sokan nem tudják, de a fejbőrünk megfázása is vezethet korpásodáshoz, mely okozhat jellemző viszketést és bőrirritációt is. Ez azonban könnyen kiküszöbölhető egy jó tisztító vagy kifejezetten korpaelleni samponnal. (Ám az elővigyázatosság így is fontos!)
A megfelelő sapkaválasztás is nagy szerepet játszik a hajszálaink állapotának gyors változásában. Keressünk olyan darabot, mely kényelmes, jó minőségű anyagból készült és nem szorítja fejünket. Egy jó sapkával akár lassítható a haj zsírosodása, ezáltal kevesebbszer kell hajat mosni és nem kell aggódni a bakteriális korpásodás miatt sem.
Majd megszárad… – Hőingadozás
Az alcím béli gondolat, nem is kevés emberben merül fel akár nyáron, akár télen. Ám fontos tudni, hogy míg nyáron a meleg időben a fejbőrünk megfázásának esélye igencsak alacsony, addig a téli hidegben ez nagyon nem igaz. Semmiképpen sem szabad kimenni a hűvös időbe félig vagy nagyjából megszárított frizurával, még sapkában sem, hiszen így a fejfedő sem véd meg minket a megfázástól.
Arra is ügyelnünk kell, hogy közvetlenül hajszárítás után se lépjünk ki az utcára. Fejbőrünk a forró meleget árasztó szárító hatására is igencsak felmelegszik. A hírtelen hőváltozás sem kedvez a hajszerkezetnek, így érdemes a hajmosást és szárítást nem az indulás előtti utolsó pillanatokra hagyni, ezzel is kockáztatva a megbetegedést.
Inni és itatni – Folyadék neked és a hajadnak
Nyáron könnyű a folyadékbevitelről gondoskodni, mivel a meleg miatt szervezetünk kívánja a vizet és nem csak akkor jelez, ha kifejezetten szomjasok vagyunk. Télen viszont ez nem ilyen egyszerű. Hajlamosak vagyunk sokkal kevesebbet inni, mint az év többi szakaszában, hiszen csak akkor iszunk, ha szomjasnak érezzük magunkat. Ilyenkor nem csak a szervezetünk hiányolja a folyadékot, hanem a hajszerkezetünk is. Ebből kifolyólag hajunk szárazzá, töredezetté válhat, ráadásul a hajvégekre a hajtőnél található védő-ápoló faggyúréteg sem jut már el. A probléma egyszerűen kezelhető egy kis odafigyeléssel és gondoskodással. Ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre szervezetünk érdekében és használjunk tápláló sampont és pakolást, illetve (ami ilyenkor hajunknak a legfontosabb) hajvégápoló olajat.
Ha már folyadék…– Mi a helyzet a táplálkozással?
Ebben az évszakban szinte a TV-ben látott, rádiókban leadott reklámok legalább negyede (ha nem a fele) a vitaminokról vagy étrendkiegészítőkről szól. Ez nem véletlen. Ebben a pár hónapban, ellentétben a nyáriakkal, sokkal kevesebb vitamint tudunk természetes úton bevinni a szervezetünkbe. Sokkal kevesebb lehetőségünk van a friss gyümölcs- és zöldségfogyasztásra, emellett a nap alatt sem tudunk annyit időzni az időjárás miatt. Ilyenkor könnyebben megbetegszünk, hiszen a vitaminok és fontos ásványianyagok nélkül gyengébb lesz az immunrendszerünk. Ezért fontos a hiányzó anyagok pótlása a szervezetünkben, így a hajunkban is. A vitaminhiány miatt a hajszerkezet meggyengülhet, töredezetté és fénytelenné válhat, elveszítheti a tartását és rosszabb esetben akár hajhullást is okozhat. A hajunk táplálása érdekében használjunk tápláló sampont, pakolást, hajolajat és egyéb vitaminban gazdag ápoló terméket. Emellett pedig fontos még a belső táplálás, a hajvitamin is, mely kimondottan a hajszerkezetet felépítő és egészségéhez nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmazza.
Tápláld a hajad, maradj önmagad!
…Ja és ne felejts el a bőröd védelmét sem!… Kozmetikei termékeinket itt találod!
Szerző: Juhász Vivien